top of page
Office Bearers 2023 - 2024
Office
Name
Right Worshipful Master
Bro. Stuart Baird
Immediate Past Master
Bro. S. Kettlewell PM
Depute Master
Bro. Revd. Alec J Shuttleworth
Substitute Master
Bro. Daniel Baird PM
Worshipful Senior Warden
Bro. Colin Ritchie PM
Worshipful Junior Warden
Bro. Rob Brown
Senior Deacon
Bro. John Shirkie PM
Junior Deacon
Bro. Joe Doolan PM
Inner Guard
Bro. Steven Borland
Secretary
Bro. Colin McCormick PM
Treasurer
Bro. Gavin H Barrie PM
Director of Ceremonies
Bro. William Crawford PM
Senior Chaplain
Bro. Alec J Shuttleworth
Junior Chaplain
Bro. Daniel Baird PM
Bible-bearer
Bro. Robert Baird
Sword-bearer
Bro. Jack Shuttleworth
Architect
Bro. Kevin Borland
Standard Bearer
Bro. Luke Holland
Bard
Robert McCroskie PM
Director of Music
Bro. Ian Taylor PM
Organist
Bro. Tom Hainey
Piper
Bro. David McLaughlan
Marshall
Bro. Sammy Duffy PM
President of Stewards
Bro. Graham McCrone PM
Tyler
Bro. Hugh McClymont
Auditors
Bro. Robin Burnside

 PAST MASTERS

Name
Year
S Kettlewell
2022 - 23
William Crawford
2019 - 21
Brian Clark
2018
Archibald Borland
2017
Peter J Brown
2016
Graham G McCrone
2015
Tom MacLeod
2014
Samuel R Duffy
2013
Ian Davidson
2012
Ian Taylor
2011
James Davidson
2010
William Lindsay
2009
Duncan S Fenwick
2008
David Rae
2007
Colin Ritchie
2006
James C McCurdie
2005
Joseph B Doolan
2004
R Vance Wilson
2003
Daniel Baird
2002
Colin McCormick
2000 - 01
Gavin H Barrie
1999
Daniel Baird
1998
Robert Ross
1997
Peter J Murray
1996
James F Hunter
1995
Donald McPherson
1994
Charles A McAusland
1993
Robert A McCroskie JP
1992
John P Rennie
1991
John Shirkie
1990
Norman Bruce
1989
Matthew McCubbin
1988
Duncan S Fenwick
1987
Brian H Hyslop
1986
Ian Taylor
1985
William McFall
1984
Andrew Adams
1983
John Brown
1982
William M Taylor
1981
David W L Auld
1980
William G Andrew
1979
Ian Boyd
1978
William M Lumsden
1977
James D Colquhoun
1976
John Alexander
1975
Gabriel Graham
1974
Matthew Ferguson
1973
Alan Carswell
1972
Henry Wilson
1971
1970
John C Kerr
1969
Hugh White
1968
G Owen McGill
1967
Gilbert Kerr
1966
William Hiddleston
1965
1964
Thomas Fullarton
1963
John McGowan
1962
John McCreadie
1961
Arthur McCrindle
1960
John Jess
1959
Archibald Holland
1958
John Taylor
1957
James McEwan
1956
J Niven
1955
A Rennie
1954
William Young
1953
Charles Garven
1952
John Young
1951
William Dunlop
1950
H Alexander
1949
John Weir DSO OBE JP MA FEIS
1948
Frank Kerr
1947
Charles Stroyan
1946
R Colquhoun
1945
R Paton
1944
George Wilson
1943
J Meldrum
1942
J Colquhoun
1941
W Walker
1939-40
D Kerr
1938
R McClurg
1936-37
W Gibson
1934-35
A Crawford
1931-33
William Crockett
1930
David Savage
1929
R Agnew
1928
K Mathie
1927
Thomas Dunlop
1926
Matthew Wilson
1924-25
Allan Guthrie
1921-23
John Kerr
1920
Alexander O Martin
1917-19
Revd James C Higgins
1915-16
James Arthur of Montgomerie
1913-14
Adam Dodd
1910-12
F K MacPherson
1895-1909
J Cree
1893-94
A H Martin
1890-92
James McCosh
1885-89
Neil Murchie
1878-84
James McCosh
1877
A Stewart
1875-76
Neil Murchie
1873-74
A Morgan
1870-72
H Neil
1867-69
J Muir
1866
James Brown
1860-65
Dr D Hamilton
1845-59
J Stewart
1844
J Lees
1841-43
J Reid
1839-40
D Hamilton
1838
J Smith
1836-37
Hugh Manson
1833-35
J Ritchie
1831-32
Hugh Manson
1828-30
J Dick
1825-27
D Hamilton
1823-24
David McKnight
1820-22
Robert Wodrow
1815-19
J Stevenson
1813-14
D Hamilton
1812
Robert Wodrow
1810-11
Hugh Manson
1806-09
David McKnight
1802-05
Alexander Gairdner Esq of Ladykirk
1798-1801
David McKnight
1797
Gavin Hamilton
1795-96
Hugh Manson
1793-94
Capt James Montgomerie Esq of Coilsfield
1791-92
Sir James Dalrymple Esq of Orangefield
1787-90
Capt James Montgomerie Esq of Coilsfield
1782-86
Sir John Whitefoord Bart. of Blairquhan & Ballochmyle
1782
Mungo Smith Esq of Drongan
1780-81
Capt James Montgomerie Esq of Coilsfield
1778-79
James Hamilton Esq of Sundrum
1777
Sir James Dalrymple Esq of Orangefield
1775-76
Capt James Montgomerie Esq of Coilsfield
1774
Alexander Montgomerie Esq of Coilsfield
1771-73
bottom of page